Toner ve Kartuş Arasındaki Fark Nedir?

Her türlü printerda kâğıt veya benzer materyale basma işini sağlayan bilgisayar sarf malzemelerine kartuş veya toner adı verilmektedir. Bu malzemeler, oluşturdukları baskıyı sağlayan materyale göre mürekkepli kartuş veya toner ismini almaktadır. Aralarındaki temel fark; kartuşun mürekkeple tonerin karbon tozuyla çalışması, kartuşun biraz daha küçük boyutta, tonerin ise genelde daha büyük oluşudur.

Hangi marka yazıcıyı almalıyım?

Yazıcıda markadan önce ihtiyacınızın tam olarak ne olduğunu belirlemeniz gerekir. Sadece bilgisayardan çıktı almak için mi, fotokopi ihtiyacı için mi, tarayıcı ihtiyacınız için mi veya fax alıp gönderme işlemi için mi kullanacaksınız? Ayrıca dakikada kaç adet çıktı alacaksınız, ayda ortalama kaç baskı alıyorsunuz? Bütün bu soruların cevabı aradığınız yazıcıyı bulmanıza yardımcı olacaktır.
Yazıcı tercihinizde baskı malzemesinin Lazer Yazıcı (Toz Toner) mı yoksa Inkjet Yazıcı (Mürekkep Kartuşlu) mı olduğu da önemli rol oynar? Ayrıntı için Toner ve Kartuş Farkı yazımızı inceleyin.
Lazer Yazıcılar, mürekkep püskürtmeli yazıcılara kıyasla daha yüksek performanslı ürünlerdir. Lazer Yazıcıların toner fiyatlar Inkjet Yazıcılar için kullanılan kartuş fiyatlarına göre daha düşüktür. Ayrıca Lazer Yazıcılar yapısı itibariyle dolum için uygundur. Düşük kapasiteli Inkjet Yazıcılar kısmen daha ucuz olup malzeme olarak bunlarda kartuş tercih edilir. Fakat kartuş maliyetleri yüksek olup birim kağıt çıktı maliyeti fazladır. Dolayısıyla daha fazla baskı ihtiyaçlarında asla inkjet yazıcılar tercih edilmemelidir.
Lazer Yazıcıların baskı kapasiteleri yüksek olup (1000 sayfa, 1500 sayfa, 2000 sayfa, 5000 sayfa … 40000 sayfaya kadar baskı veren tonerler vardır) yoğun baskı alan Hukuk Büroları, Muhasebe Ofisleri, Noterler, Hastaneler, Okullar, Dershaneler, Eczaneler, Oteller, Büyük Şirketler,…vb mekanlar için  hem hız hem de birim çıktı maliyet açısından avantajlıdır.
Ayrıca tercih edilen yazıcının sarf malzemesi tonerin rahat bulunabilirliği, Toner Baskı Kapasitesi, Toner Fiyatı, Toner Dolum Yapılabilirliği, Tonerin Chip, Drum ve Yedek Parça maliyetleri de detaylıca araştırılmalıdır.

Lazer Yazıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Yazıcıya ait tonerin baskı kapasitesi.
Yazıcı ile birlikte gelen tonerin demo olup olmadığı? Demo tonerlerin baskı kapasiteleri orijinal tonere göre %30-50 daha düşüktür.
Tonerin Fiyatı. Aynı özellikteki farklı marka yazıcıların tonerlerinin fiyatlarını kapasitelerine göre kıyaslayınız.
Tonerin piyasadan rahat temin edilip edilememesi.
Toner Chip, Drum ve Yedek Parça temini. Özellikle bazı markaların toner chipleri yüksek maliyetlidir.
Özetle tün bunları araştırdığınızda size uygun çeşit model ve markayı tespit etmeniz kolaylaşacaktır.